Opatów położony jest w województwie świętokrzyskim, na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeką Opatówką. Leży pomiędzy Sandomierzem a Ostrowcem Świętokrzyskim.

To tu przecinają się ważne szlaki komunikacyjne z Kielc do Lublina oraz z Warszawy do Rzeszowa. Region bogaty w niepowtarzalną architekturę, krajobrazy i urokliwe miejsca wprost Zaprasza do siebie.

Romańska Kolegiata Św. Marcina, ruiny Zamku „Krzyżtopór” w Ujeździe, oraz Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie przeniosą Was w czasy, kiedy to Ziemię Opatowską przemierzali Templariusze, a piwnice wypełniały wszelkie dobra świadczące o wielkim bogactwie tutejszych gospodarzy.

Szlaki najstarszego w Europie regionu Gór Świętokrzyskich zachęcają do spacerów, a meandry rzek Koprzywianka i Opatówka ukajają spokojem i zachwycają malowniczymi widokami.

Pomimo iż miasto niewielkie i wydawać by się mogło niepozorne, Opatów ma do zaoferowania kilka cennych atrakcji. To również miasto przyjazne turystom – zabytki w Opatowie są odnowione i udostępnione do zwiedzania, a Trasa Podziemna świetnie przygotowana do wycieczki z przewodnikiem.

Bliska odległość od siebie atrakcji sprawia, że możemy zostawić samochód w jednym miejscu i swobodnie spacerować i zwiedzać Opatów. Miasteczko, które pamiętając historię, potrafi pokazać i przekazać ją nam- współczesnym.