Świętokrzyskie miasto skarbów – takie hasło przyświeca miastu od lat, bo Opatów to cenne zabytki i wyjątkowe atrakcje, dzięki którym każdy z nas może spędzić tu przyjemnie czas.

Opatów zadziwia bogatą historią i nieuchwytnym czarem malowniczych zaułków i uliczek. Dawne czasy pozostawiły tu po sobie wiele pamiątek.

Brama Warszawska chroni wejście

Niedaleko, nad miastem, góruje Kolegiata św. Marcina, ale zanim do niej dojdziemy, widzimy Bramę Warszawską. To jedyna ocalała z czterech istniejących tu kiedyś bram (Lubelska, Krakowska i Sandomierska), będących częścią fortyfikacji zbudowanej przez Kanclerza Wielkiego Krzysztofa Szydłowieckiego. Renesansowa attyka, herb rodziny Szydłowieckich, obraz Matki Bożej zawieszony na bramie przez ks. Szymona Pióro w 1922 roku to atrakcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego zabytku.

Kolegiata skrywa skarb

Obok bramy wznosi się XII w. romańska Kolegiata Św. Marcina. To jeden z największych zabytków Opatowa. W głębi kolegiaty, znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich zabytków – Lament Opatowski. To płyta nagrobna Kanclerza Wielkiego Krzysztofa Szydłowieckiego – odlana z brązu płaskorzeźba z 1536r., na której 41 mieszkańców Opatowa, rozpacza po śmierci gospodarza Opatowa. Kolegiata, którą można zobaczyć w tym mieście, jest jedną z najcenniejszych perełek średniowiecznej architektury w naszym kraju. Kolegiata ta może się pochwalić historią sięgającą XII wieku, romańskimi oknami, portalami, a także młodszą polichromią, będącą interesującym przykładem sztuki barokowej. Cenne dzieła sztuki sakralnej sprawiają, że zwiedzenie tej świątyni każdemu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Najlepiej pod ziemią

Tuż przy ryneczku, niedaleko charakterystycznej studni, jest wejście do opatowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. Spacer po miejskich podziemiach może się okazać wspaniałą przygodą i wyjątkową lekcją historii. Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie, powstała na bazie dawnych kamienic kupieckich i znajdujących się pod nimi piwnic. Podziemna trasa to odcinek o długości 400 metrów, który prowadzący przez ponad 40 podziemnych komór. Najniższy punkt znajduje się na głębokości aż 14 metrów. W podziemiach panuje chłód, zatem turyści muszą się nastawić na spacer w temperaturze około 8-10 stopni.

Polski Wersal

16 km od Opatowa znajdują się najpiękniejsze pałacowe ruiny w Polsce – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.  Nic w tym dziwnego w okresie swojej krótkiej świetności pałac z obronnymi umocnieniami uważany był za jeden z najpiękniejszych w Europie, a wielkością dorównał mu dopiero francuski Wersal. Legendy mówią, że zamek Krzyżtopór był pełen bogactwa i przepychu. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie (przygotowane na 300 koni) miały marmurowe żłoby i zwierciadła a 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal – miesiące, 52 komnaty – tygodnie w roku, a 365 okien – dni w roku. Krzyżtopór jak większość zamków ma swojego ducha, w księżycową noc na murach można spotkać czarną postać rycerza, którym jest podobno syn Krzysztofa Ossolińskiego – Krzysztof Baldwin Ossoliński, ukazujący się w husarskiej zbroi. W ruinach pojawia się też Biała Dama.

Opatów jest wspaniałym miastem, a tutejsze atrakcje zachwycą każdego. W zaplanowaniu wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego pomaga nam coraz lepiej rozwinięta baza hotelowa oraz liczne przewodniki, dzięki którym bez problemu dotrzemy do interesujących nas obiektów.

Podziemna Trasa Turystyczna

Plac Obrońców Pokoju 18, 27-500 Opatów

tel. 15 868 27 78

Godziny otwarcia:

poniedziałek – sobota: 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o 18:00)

niedziela: 11.00-17.00 (ostatnie wejście o 18:00)

Bilety wstępu:

Bielt normalny 14 PLN

Bilet ulgowy  10 PLN

Członkowie PTTK – 8 PLN

Kolegiata św. Marcina z Tour w Opatowie

ul. S. „Grota” Roweckiego 8

27-500 Opatów

tel./fax. 15 868 27 64

www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek – sobota : 9.00 – 17.00

niedziela: 13.00 – 16.00

Bilety wstępu:

Bilet normalny 2 PLN

Bilet ulgowy 1 PLN

Centrum Informacji Turystycznej

pl. Obrońców Pokoju 34

27-500 Opatów

tel. 15 868 13 01

www.opatow.travel

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek w godz. 7.00 – 15.00