Atrakcje regionu Miodowy Młyn

Opatów:

Opatów zadziwia bogatą historią i nieuchwytnym czarem malowniczych zaułków i uliczek. Dawne czasy pozostawiły po sobie wiele pamiątek: nad miastem rozłożonym w dolinie nad rzeką Opatówką góruje wspaniała kolegiata św. Marcina (3 minuty pieszo od hotelu Miodowy Młyn) – jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, ze słynnym “Lamentem Opatowskim”.

Nieopodal przyciąga wzrok potężna Brama Warszawska (4 minuty pieszo od hotelu Miodowy Młyn) – doskonale zachowany fragment fortyfikacji miejskiej z XVI w. ufundowanej przez Kanclerza Wielkiego Koronnego Króla Zygmunta Starego – Krzysztofa Szydłowieckiego.

Niezwykły spacer można odbyć pod miastem – korytarzami Podziemnej Trasy Turystycznej (6 minut pieszo od hotelu Miodowy Młyn). To XV-wieczne podziemne labirynty rozmieszczone na 3 kondygnacjach do 15 metrów pod ziemią, 46 pomieszczeń, 350 m długości trasy.

Przemierzając okolice Opatowa, można również natknąć się na niezwykłe miejsca: tętniący niegdyś życiem zamek w Tudorowie, zabytkowy kościół w Ptkanowie, Karwów – ziemia rodzinna mistrza Wincentego Kadłubka, parki podworskie, tak charakterystyczne dla opatowskiego krajobrazu, zielona, pełna rzadkich ziół i zwierząt dolina Opatówki. Przez Opatów i jego okolice przebiegały niegdyś ważne szlaki handlowe, walnie przyczyniające się do rozwoju i wzbogacenia miasta.

Nie samą historią jednak żyje to miejsce: dziś przez Opatów przebiega równie ciekawy trakt – Szlak Bursztynowy, jeden z Zielonych Szlaków Greenways łączących regiony atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie, wspierających ekoturystykę oraz promujących zdrowy styl życia. Rozwojowi miasta sprzyjają także ciekawe inicjatywy lokalne i imprezy, np. doroczny Jarmark Opatowski, znany już w całej Polsce.

Zabytki i Atrakcje Regionu:

Ujazd Ruiny Zamku Krzyżtopór (16 km od hotelu Miodowy Młyn) – jeden z najznakomitszych zamków magnackich z XVII wieku, wybudowany w oparciu o kalendarz gregoriański: 4 wieże, 12 sal balowych, 366 okien i duchy. Do czasów Wersalu była to największa tego typu rezydencja w Europie.

Święty Krzyż (40 km od hotelu Miodowy Młyn) – jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich. Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze – pobenedyktyński klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku jest miejscem kultu i wielu pielgrzymek z całej Polski. Został ufundowany w 1006 roku przez fundację Bolesława II Krzywoustego. Nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kościele. Najciekawszą z tras prowadzących Na Święty Krzyż jest tzw. Droga Królewska z Nowej Słupi. W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Sandomierz (30 km od hotelu Miodowy Młyn) – miasto nazywane małym Rzymem, położone na 7 wzgórzach. To perła ziemi świętokrzyskiej. Renesansowy ratusz, na średniowiecznym układzie urbanistycznym miasta, kościół św. Jakuba jeden z najstarszych budowli ceglanych w Polsce, Zamek Królewski, Brama Opatowska, katedra z XIV wieku z freskami bizantyjskimi, Dom Długosza to tylko część atrakcji, jakie czekają na turystów w Sandomierzu. Latem można oglądać rycerzy chorągwi sandomierskiej i damy dworu spacerujących po Starym Mieście.

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie (15 km od hotelu Miodowy Młyn) – uruchomione w 2005 roku.Na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów (16km od Opatowa).  Każdy zwiedzający może zobaczyć na żywo jak powstaje porcelana. Turyści mają możliwość zapoznać się z procesem produkcji porcelany, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej, obejrzeć film o Ćmielowie w 22 metrowym, starym piecu oraz zobaczyć wiele innych atrakcji… poczuć i zrozumieć jak powstają porcelanowe dzieła sztuki.

Krzemionki Opatowskie (26 km od hotelu Miodowy Młyn) – kopalnia “polskich diamentów” sprzed 5 tys. lat. Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.

Sabat Krajno (50 km od hotelu Miodowy Młyn) – park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno zlokalizowany jest ok 50 km od Opatowa w miejscowości Krajno Zagórze u stóp Łysicy. Jest to całoroczny, rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. W parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Na szczególną uwagę zasługuje Watykańska Bazylika Świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali 1:13.

Stacja Narciarska Konary (22 km od hotelu Miodowy Młyn) – to 480 m świetnie przygotowanej trasy zjazdowej, na której mogą Państwo spędzić długie godziny poddając się zimowemu szaleństwu. Stacja usytuowana jest w niewielkiej miejscowości powiatu sandomierskiego, niedaleko zabytkowego zamku Krzyżtopór. Posiada również „oślą łączkę” dla początkujących i dzieci oraz bezpłatny parking dla klientów. Możliwość skorzystania z oferty szkółki Adventure Skiing pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.